Dodge Charger R/T 1970 V8 7500cm3 + NOS

Click here for English

  Dodge Charger 2 generacji – ciesząca się dużą rozpoznawalnością legendarna ikona amerykańskiej motoryzacji. Samochód znany z filmów takich jak Vanishing Point, Bullit, The Dukes of hazard oraz z popularnej serii Fast & Furies. Rocznik 1970 w kolorze czarnym.

Charger 1970 chassis Piotr K (1)

Charger 1970 Poland MJ film - interior

Gdy pokazałem kilka zdjęć pojazdu znajomym, wszyscy mówili, że jest jak nowy. Zaryzykuję stwierdzenie, że jest to najlepiej odrestaurowany Charger 440 R/T 1970 jaki do tej pory spotkałem w Polsce. Stan tego konkretnego samochodu jest świetny, zaczynając od drobnych szczegółów a kończąc na elementach takich jak system wtrysku podtlenku azotu. Kompletna renowacja i doprowadzenie Chargera do stanu obecnego zajęło Marcinowi (właściciel pojazdu) ponad tysiąc godzin pracy.

Charger 1970 Poland - Michal Jaroszczyk (6)

Prezentowany samochód to Dodge Charger R/T 1970 440 Magnum. Oryginalnie silnik miał więc pojemność 7200cm3 (440) ale w opisywanym egzemplarzu został dodatkowo rozwiercony do 7500cm3. Charger oferuje teraz szacunkową moc 420HP. Instalacja wtrysku podtlenku azotu daje dodatkowe 200HP. Łącznie dysponujemy więc mocą ponad 600HP w samochodzie ważącym 1800kg i napędzanym na tylną oś. Miłośnicy motoryzacji wiedzą jednak, że samo podanie mocy silnika wiele nie daje, bo przecież ważne jest wiele innym czynników takich jak na przykład krzywa momentu obrotowego. Zamiast przedstawiać wykresy przejdę do sedna – w przeciwieństwie do zwykłej turbiny podtlenek azotu wspiera przyspieszenie już od najniższych obrotów, co jest bardzo odczuwalne.

Charger 1970 Poland - Michal Jaroszczyk (4)

Charger II generacji o tej konkretnej sylwetce nadwozia powstawał w latach 1968-1970. Pisząc ten artykuł mam 21 lat – Charger 46. Samochód ten jest więc ponad dwa razy starszy ode mnie. Siedząc w środku można by długo zastanawiać się nad historiami, które mogły mieć miejsce z jego udziałem. Ładnie odrestaurowane wnętrze zapewnia dużo miejsca jak na standardy europejskie, lecz względnie mało jak na amerykańskie.  Pomimo prawie pół wieku na karku Dodge prowadzi się jak nowy dzięki świetnemu odrestaurowaniu. Tak właściwie, to prowadzi się nawet lepiej niż nowy dzięki przeróżnym nowoczesnym rozwiązaniom technicznym wprowadzonym w procesie renowacji, które po prostu nie istniały w latach 70tych.

Charger 1970 RT

Charger 1970 Poland - Michal Jaroszczyk (3)

Charger 1970 Poland - Michal Jaroszczyk (5)

> Kliknij tutaj po dane techniczne - Charger R/T 1970 <

> Silnik V8 o pojemności 440 cali3 ( 7200cm3 ) rozwiercony do 7500cm3
Stopień sprężania 10,5:1
Głowice Source 440
Wałek rozrządu COMP Xtreme Energy
Koniki Rocket Roller 1.5
Tłoki WISECO 111mm
Kolektor ssący Holley + gaźnik Holley manual double pumper 850cc
Zapłon Mopar 8000rpm.
> Dyfer 8.75 / 3.22 + szpera 33%

> Wzmocniona i przebudowana skrzynia biegów 3-Speed 727. Można manualnie zrzucać przełożenia, skrzynia szybko redukuje i długo trzyma każdy bieg.
> Kolektory wydechowe Headers. Układ wydechowy: nierdzewka 2,5 cala wolny + strumienice.
> Hamulce Wilwood czterotłoczkowe, wiercone. Amortyzatory Edelbrock i dodatkowy stabilizator.


Kilka pytań do Marcina

 

Co zdecydowało, że wybrałeś do renowacji Chargera 1970?
Marcin: Mając 15 lat zobaczyłem w gazecie ogłoszenie z Chargerem w Canadzie. Od tego czasy chodził mi po głowie i spełniłem je kupując samochód do remontu 15 lat później.

Jakie zmiany wprowadzone przez Ciebie uważasz za najważniejsze?
Marcin: Dodatkowy stabilizator z tyłu, amortyzatory Edelbrock oraz różne wzmocnienia karoserii.

Pierwszy przełącznik przy skrzyni biegów aktywuje nitro. Jak dokładniej działa NOS?
Marcin: Po przekroczeniu 70% wciśnięcia pedału gazu następuje wtrysk mieszanki podltenku azotu i paliwa do kolektora ssącego. Dzięki temu nie tracimy nitro podczas zwykłej jazdy i NOS wykorzystywany jest tylko wtedy, gdy jest potrzebny. Jedna 5kg “mokra” butla starcza na około 40 przyspieszeń. Koszt uzupełnienia butli to kwota ~500zł.

Do czego służy drugi przełącznik przy skrzyni biegów?

Marcin: Dzięki niemu poprzez elektromagnetyczny zawór hydrauliczny odcinamy działanie tylnych hamulców co pozwala między innymi na efektowne palenie gumy.

Dodge Charger 1970 burnout Mopar

Ile czasu trwała renowacja samochodu i skąd czerpałeś wiedzę do jego budowy?

Marcin: Budowa samochodu zajęła mi dwa lata, czyli kilka tysięcy godzin pracy. Pomogło wieloletnie doświadczenie w budowie, renowacjach i naprawach zabytkowych motocykli, a teraz już moparów.

Ile kosztuje zakup i renowacja Chargera?

Marcin: Najtańsze, w stanie złomowym można dostać nawet poniżej 10 000 USD, ale na wiele to się one nie zdadzą. Egzemplarze Chargerów R/T 70 z Lini B-body w stanie zdatnym do bazy na remont można znaleźć od 20 000 USD.  Są to samochody zabytkowe, końcowa cena zależy od wielu czynników, nie jest to przecież samochód, który można kupić obecnie w salonie po katalogowej cenie. Dobrze odrestaurowany egzemplarz obecnie jest wart 50 000 – 100 000 USD. Pytanie co znaczy dobrze – bo to zależy, dla każdego oznacza to coś innego.

Jak oceniasz trudność utrzymania samochodu w dobrym stanie?

Marcin: Jeśli chodzi o drobne naprawy i utrzymanie dobrego stanu technicznego – nie trzeba być mechanikiem od Dodga by jeździć Chargerem na codzień ale warto wiedzieć co w trawie piszczy. Części zamienne trzeba w większości sprowadzać z USA a ich wysyłka zajmuje często dużo czasu. Pomóc mogą odpowiednie znajomości u innych fanów amerykańskich pojazdów w naszym kraju, bo wiele osób dysponuje częściami do różnych maszyn “na zapas”.

Jak wyglądają przeciętne koszty eksploatacji i serwisowania?

Marcin: Jeśli auto jest zarejestrowane na zabytek ( żółte tablice rejestracyjne ) to przegląd robi się tylko raz. Ubezpieczenie to koszt 250zł, a reszta jak w normalnym aucie.

Jakie są największe wady samochodu?

Marcin: Parkowanie i zawracanie. Charger ma ponad 5m długości i prawie 2m szerokości, trzeba więc przyzwyczaić się do konsekwencji jakie to ze sobą niesie.

Jak prezentuje się przeciętne spalanie 7.5 litrowego potworka?

Marcin: Realne zużycie paliwa zaczyna się od co najmniej 25L/100km – liczmy poniżej 9 MPG-US. Zbiornik ma pojemność 70litrów.

Jak oceniasz prowadzenie Chargera i jak zachowuje się przy większych prędkościach?
Marcin: Charger powstał 50 lat temu jako z założenia sportowy samochód. Wbrew pozorom nie zachowuje się jak stereotypowy amerykański krążownik, czyli nie buja nim i nie przechyla na zakrętach na burty poza akceptowalną normę. Z uwagi na dużą moc i brak elektronicznych systemów kontroli trakcji może być jednak trudny w opanowaniu dla “współczesnych” kierowców – sprawne prowadzenie go wymaga trochę nauki i przyzwyczajenia.

Czy samochód nadaje się do jazdy w trudniejszych warunkach pogodowych?

Marcin: Jeśli zajdzie taka potrzeba to w wyjątkowych sytuacjach można jechać nim po śniegu. Należy jednak pamiętać, że z uwagi na specyfikę Chargera jazda nim po mokrej nawierzchni może być bardzo niebezpieczna, nawet w lato. 

Charger 1970 in Poland michaljaroszczyk

Jak można łatwo rozpoznać rocznik produkcji:  1968, 1969 czy 1970?
Marcin: Przód i tylne lampy, bo konstrukcyjne auta są takie same:

Dodge Charger 1968
Rocznik 1968:
okrągłe lampy z tyłu oo [  ] oo
przedni zderzak jest tylko u dołu jak we Fiacie 125p
Dodge Charger 1969
Rocznik 1969:
podłużne lampy z tyłu oo [  ] oo
przedni zderzak jak w roczniku 1968
grill przedzielony przegródka [  ] | [  ]

Ten model grał w filmie The Dukes Of Hazzard jako General Lee ( The General )

Dodge Charger 1970
Rocznik 1970:
podłużne lampy z tyłu — [  ] —
przedni zderzak w kształcie prostokąta okala maskę

 

Charger 1970 Poland MJ film - audio

Widlasta ósemka sprawia, że Charger brzmi niesamowicie i jest jednocześnie głośny na tyle, by było to nadal komfortowe dla jazdy. Dłuższe trasy co prawda mogą być uciążliwe… lub nie, zależnie od nastawienia kierowcy do dźwięku silnika. Nagraliśmy dźwięk Chargera z zewnątrz oraz wewnątrz, zarówno podczas odpalania silnika jak i samych przejazdów. Audio zostało poddane odpowiedniej obróbce i wyeksportowane do mp3. Najlepiej jednak na własne uszy przekonać się o dźwięku silnika.

Film interaktywny 360°- poprowadź Chargera


  Charger to pierwszy z samochodów, który postanowiłem szerzej opisać. Przy tego typu pojeździe dałoby się opisać każdy drobny detal samochodu – na przykład silniczek służący do otwierania pokrywy świateł kosztuje 100USD. Na potrzeby tego artykuły skupiłem się jednak na możliwie najważniejszych informacjach.

  Na zakończenie chciałbym jeszcze raz podziękować Marcinowi za współpracę przy realizacji filmu. Podczas nagrywania wielokrotnie miałem okazję przekonać się, jak wiele pasja i ten samochód znaczy dla jego właściciela oraz ile pracy i energii kosztowała budowa. Artykuł powstał dzięki rozmowie z Marcinem i podzieleniu się przez niego wiedzą, bez którego na pewno powstanie tekstu nie byłoby możliwe.

  Jeśli szukacie niecodziennego prezentu w postaci przejażdżki Chargerem lub planujecie ślub/wieczór kawalerski, możecie skontaktować się z Marcinem. Samochód niesamowicie przyciąga uwagę, naprawdę warto go zobaczyć i usłyszeć w rzeczywistości. Emocje gwarantowane.

Kontakt do właściciela pojazdu – Marcin – 604143981. Lokalizacja: południowa Polska.

> W budowie jest już drugi Charger, a cała renowacja jest dokumentowana tutaj <

Charger 1970 Poland - Michal Jaroszczyk (8)

Charger 1970 Poland MJ film - forest

1. artykuł: Moja lista pojazdów
2. artykuł: Dodge Charger 1970 R/T + nitro
3. artykuł: Buick Riviera 1972 + Buick Riviera 1968
4. artykuł: Monster Truck + Monster Buggy
5. artykuł:
Cadillac 1959 Eldorado Biarritz 

Data publikacji: 05/2016
Właściciel Dodga Chargera: Marcin
Filmy, artykuł, zdjęcia filmowe: Michał Jaroszczyk

________

Pod koniec dnia do przejazdów dołączył Robert w Mustangu 1966 Coupe V8 283.

Charger 1970 Mustang 1966