Wstęp

Odkąd pamiętam ciekawiły mnie przeróżne pojazdy jeżdżąco-pływające-latające. Zaczęło się od modelarstwa i dużej ilości modeli zdalnie sterowanych samolotów, śmigłowców i wielowirnikowców a skończyło na w skali 1:1. Wpadłem na pomysł opisania krótko każdego nagranego typu pojazdu w osobnym temacie. Więcej informacji o statkach powietrznych opisałem w odpowiednich rozdziałach.

Podkreślam, że napisałem wszystko prostym językiem. Użyłem wielu uproszczeń i generalizacji. Zamieszczam jedynie krótki wstęp do każdego tematu, bo na każdy z wątków można znaleźć w internecie więcej łatwo dostępnych i świetnie zrobionych artykułów przez innych ludzi. Część opisów jest w trakcie ich tworzenia.

WAŻNE! Lotnictwo na filmach 360°

Na tej stronie znajdziesz linki do różnych filmów. Oprócz normalnych filmów są tutaj także filmy nagrane w technologii 360°. Filmy 360° nagrywa się specjalnym rodzajem kamery rejestrujących wszystko dookoła kamery. Podczas oglądania takiego rodzaju filmów możemy dowolnie rozglądać się w każdym kierunku. Filmy 360° trzeba uruchamiać według określonej procedury, inaczej działać nie będą. Przygotowałem króciutką instrukcję. Rzuć na nią okiem i dowiedz się jak odtwarzać filmy 360:

Kliknij tutaj i dowiedz się jak odtwarzać filmy 360° na YouTube

Filmy 360° nagrywa się specjalnym rodzajem kamery rejestrujących wszystko dookoła. Podczas oglądania takiego rodzaju filmów możemy rozglądać się w każdym kierunku - tak, jakbyśmy sami zdalnie sterowali kamerą.

Instrukcja oglądania filmów 360° na YouTube:


1. Na komputerze:

 • Kliknij na wideo a następnie przytrzymując lewy przycisk myszy ruszaj nią, aby się rozglądać.
 • Do rozglądania możesz też użyć klawiszy W-A-S-D.
 • Filmy 360° nie działają w przeglądarce Safari. Użyj Chrome lub Firefox.

2. Na Tablecie i Telefonie:

 • Przesuwaj palcem po ekranie aby się rozglądać.
 • Możesz także zmieniać punkt widzenia przez obracanie/przechylanie całym telefonem jak w grze.

Dodatkowe informacje przy odtwarzaniu na tablecie i telefonie:

 • Otwierając link do wideo 360° na telefonie i tablecie należy odtwarzać film bezpośrednio przez najnowszą wersję oficjalnej aplikacji YouTube dla iOS/Androida, inaczej nie będziemy mogli obracać sferą.

 • Jeśli link otwiera się w przeglądarce a nie w aplikacji YouTube to trzeba kliknąć na trzy kropki w ustawieniach w prawym górnym rogu ekranu i wybrać "Wersja na komputer" tak jak na obrazku poniżej. Następnie wybieramy otwieranie przez aplikację YouTube i wtedy wszystko działa.
 • Gogle VR: Najlepiej jest oglądać takie filmy w specjalnych goglach VR. Aby odtworzyć taki film w goglach VR należy uruchomić aplikacje YouTube, następnie kliknąć ikonę okularów w prawym dolnym rogu ekranu a na koniec wsadzić telefon do gogli i założyć całość na głowę.  Ilustruje to obrazek poniżej:
 • Jakość: Płynne odtwarzanie wideo w wysokiej jakości wymaga ogólnie mówiąc wydajnego komputera i szybkiego internetu. Jeśli obraz nie jest wyraźny to wystarczy kliknąć na koło zębate/trzy kropki znajdujące się w prawym rogu wideo a następnie wybrać 2160p (lub 1080p). Ilustruje to obrazek poniżej:

 

Poprawnie odtworzony film pozwala widzowi rozglądać się w każdym kierunku podczas odtwarzania filmu.

Wzór:

 

Jeśli film włączył się w formie całego horyzontu jak po lewej znaczy, że video nie działa tak jak powinno.
Na telefonie/tablecie należy otwierać film przez aplikację YouTube. W Safari na Macu filmy 360 nie działają. Użyj Chrome/Firefox.

 

Szczegółowa lista zrealizowanych filmów:

"

Szybowce to w skrócie statki powietrzne przypominające z wyglądu samoloty. Szybowce nie mają jednak silnika. Lecąc szybowcem szybujemy korzystając z termiki i siły natury, tak jak robią to ptaki.

 • Czy wiesz, jak startuje szybowiec, skoro nie ma silnika?
 • Czy wiesz, co to jest doskonałość aerodynamiczna?
 • Czy wiesz, że szybowce mogą być dodatkowo wyposażone w silnik?

Lot jak i akrobacja w szybowcu w porównaniu do samolotu jest innym doświadczeniem.  W szybowcu zamiast szumu silnika słyszymy tylko świst powietrza i nie czujemy wibracji pochodzących od napędu.

Artykuły:

Wiatrakowiec to ciekawy statek powietrzny, który łączy pewne pozytywne cechy samolotów i helikopterów.

Filmy:

 

Filmy – materiały dodatkowe:

Jeśli widziałeś kiedyś na niebie trójkątne skrzydło z trójkołowym wózkiem albo spadochron z osobą mającą na plecach silnik ze śmigłem to o tym tutaj mówimy.

 • Czy wiesz, jaka jest różnica między (moto)lotnią a (moto)paralotnią?
 • Czy wiesz, że pewne figury akrobacji możesz wykonywać (moto)paralotnią?

Filmy 360° - lotnie, paralotnie, motolotnie, motoparalotnie:

Gorące powietrze unosi się do góry. Zimne opada w dół. Gdy podgrzejemy powietrze w środku balonu to leci on do góry. Balon nie ma silnika napędowego. Sterowce to balony wyposażone w napęd.

 • Czy wiesz, jak steruje się balonem skoro nie ma on silnika napędowego?
 • Czy wiesz, dlaczego balonem nie lata się (w słoneczny dzień) w termice?

Najbardziej charakterystyczny wygląd hydroplanu to samolot z dwoma “bananami”, które nazywa się pływakami. Pływaki można zamontować do niektórych samolotów i helikopterów zamiast normalnego podwozia. Istnieją także samoloty zaprojektowane tak, by unosiły się na wodzie bez dodatkowych pływaków i są nazywane łodziami latającymi.

 • Czy zastanawiałeś się nad tym, jaka jest różnica między lądowaniem na wodzie a na lądzie?
 • Czy zastanawiałeś się nad tym, czy helikopter może lądować i startować z wody?
 • Czy zastanawiałeś się nad tym, jak wylądować hydroplanem na lądzie?

Czy samoloty mogą lądować na śniegu / lodzie? Mogą. Zamiast pływaków można do samolotu zamontować płozy, na wzór tych ze skuterów śnieżnych (tylko dużo większe). Helikoptery także mogą zostać wyposażone w specjalne płozy, aby nie zapadły się w śniegu podczas lądowania w górach.

Ekranoplany to takie ciekawe pół łodzie a pół samoloty. Pojazdy te wygadają bardzo nietypowo. Ekranoplan to pojazd, który dzięki skrzydłom po rozpędzeniu się z wody unosi się tuż nad jej taflą. Dzięki temu pomija się opory wody korzystając z efektu przypowierzchniowego. Od razu dodam, że wodolot to inny rodzaj maszyny od ekranoplanu.
N

Gdyby ktoś miał przeznaczyć równowartość 500USD na doświadczenia związane z lataniem, polecałbym rozdzielić na kwotę na 4 rzeczy:

 1. lot paralotnią lub motolotnią
 2. lot szybowcem (w tym: akrobacja szybowcem)
 3. lot samolotem ultralekkim lub najlepiej otwartym samolotem dwupłatowym
 4. krótki lot śmigłowcem lub wiatrakowcem

Aktywności te można zmieścić w kwocie poniżej 1000zł za całość, jak odpowiednio poszukamy i porozmawiamy z pilotami. Kwota naprawdę niewielka jak za doświadczenia i przeżycia, które dostajemy.

Krótko na temat kosztów – motolotnia i paralotnia to w połączeniu z samolotami ultralekkimi i szybowcami jedne z najtańszych w zakupie i eksploatacji statków powietrznych.

Warto zwrócić uwagę na loty:

 • otwarta kabina ( świetna widoczność )
 • lot w którym słyszymy tylko szum powietrza ( szybowiec/paralotnia/lotnia )
 • doświadczenie przeciążeń związanych z akrobacją ( szybowiec/samolot wysoko-wyczynowy)
 • doświadczenie startu w miejscu / lądowania w miejscu / lotu w tył (śmigłowiec)

Minimalizowanie ryzyka

Cenię sobie życie… a w życiu minimalizowanie niepotrzebnego ryzyka.

Wielu ludzi niestety zbytnio nie przewiduje możliwych skutków swoich działań. Mam wrażenie, że najsławniejsze ostatnie słowa to:   „Zaufaj mi, będzie dobrze, nic się nie stanie” i  „Janusz, nie *&#*”, wsiadaj, będzie dobrze.”

Ktoś kiedyś powiedział, że to od człowieka zależy, jak będzie korzystał z narzędzi, jaki ma pod ręką. Wszystko ma swój naturalny koszt jako cenę do zapłacenia – jak ktoś chce mieć samochód z silnikiem o dużej pojemności silnika to silnik będzie dużo palił – naturalny koszt uboczny. Nowe konstrukcje silników pozwalają minimalizować ten koszt uboczny przez odłączanie niektórych cylindrów, gdy nie są potrzebne.

Tak samo z ryzykiem – określone ryzyko jest kosztem ubocznym latania i można podjąć pewnie działania, które zmniejszą ten koszt. Oczywiście dopóki nie lecisz samolotem nie ponosisz ryzyka śmierci w statku powietrznym ( chyba, że samolot spadnie na Ciebie ). Warto jednak pamiętać, że lotnictwo jest jednym z najbezpieczniejszym środków transportu. Większość wypadków zdarza się przez błąd pilota – np. pilot pod presją przełożonych wybiera się na lot z klientami, gdy zapowiadają się trudne warunki pogodowe. Pilot zdecydował się na lot, bo był akurat w złej kondycji finansowej a wynagrodzenie otrzymywał za lot a nie za czas spędzony na ziemi.

Nie wszystkiego trzeba w życiu próbować. Nie wszystko jest dla ludzi i nie wszystko warto. Proaktywność oznacza na przykład przewidywanie konsekwencji swoich czynów. Wybierając się na lot w złych warunkach atmosferycznych lub lot planowany w pośpiechu warto zminimalizować ryzyko przez odpowiednie działania lub wręcz zastanowić się, czy cel jest warty ryzyka. Zdrowego rozsądku nie da się niestety kupić czy zastąpić jakimkolwiek poziomem wykształcenia.

Współpraca:

W dalszych planach na filmy:

 • hydroplan
 • balon
 • sterowiec
 • lekkie samoloty odrzutowe (L39)
 • pionowzloty
 • konstrukcje STOL
 • bizjety

1. Śmigłowce

Film edukacyjno-prezentacyjny o różnych wiropłatach – śmigłowce i wiatrakowce. Projekt jest niekomercyjny. W filmie zaprezentuję podstawy lotu śmigłowcem, wady i zalety różnych konstrukcji. Dodatkowo pojawi się krótka prezentacja różnych maszyn, np.

Bo105, R44 Raven 2, Enstrom 280, Guimbal, Bell 206, Bell 427, A109, 119Kx, H130, H120, EC135P3, Huey, Bell 212, CH77, Dauphin, Lama

Obecny stan projektu: nagrywanie kolejnych maszyn i poszukiwanie pilotów-właścicieli, którzy mogliby (i chcieliby) nieodpłatnie zaprezentować swoje maszyny do filmu (udostępnienie maszyny do nagrania stojącego śmigłowca na ziemi + kilkanaście minut prezentacji w locie)

2. Przeciążenia i akrobacja

Film prezentujący porównanie przeciążeń odczuwanych w różnych maszynach
oraz róznice pomiędzy różnymi samolotami akrobacyjnymi i szybowcami.

Część filmu jest już nagrana.

Do ukończenia pozostało mi nagranie:
1. Akrobacji Bo105
2. Lotu L39 Albatros lub nagranie akrobacji w samolocie z napędem odrzutowym
3. Aventadora (nagranie przyspieszenia, skrzynia jednosprzęgłowa)
4. ZeroG w A320

Kontakt

W celu uzyskania dodatkowych informacji i zapytań odnośnie realizacji filmowych zapraszam do kontaktu:

Przykłady wyceny dla realizacji komercyjnych:

Wycena zależy od projektu. Przykłady:

 • Ujecia z dronów(wielowirnikowce) zaczynają się od 1500zł za nagranie z drona i przekazanie materiału prosto z kamery bez montażu.
 • 90 sekundowa prezentacja samochodu/pojazdu/budynku zaczyna się od 3000zł. 
 • Realizacja materałów 360° zaczyna się od kwoty 1000zł (np. za pojedyńczy 3 minutowy film prezentujący mieszkanie na wynajem od wewnątrz)