Fotografia

Fotografia ma wiele wspólnego z tworzeniem filmów pod kątem technicznym. Korzystając z linku poniżej można obejrzeć różne zdjęcia, które wykonałem. Krótko odnośnie jakości zdjęć i perfekcjonizmu: jak już wspomniałem przy filmach – jakość jest różna, wszystko zależy od celu.

Audio

Podczas nagrywania samochodów i wielu różnych pojazdów często rejestrowałem dodatkowo ich dźwięk. Stworzyłem specjalną podstronę, na której miłośnicy motoryzacji mogą posłuchać dźwięków ulubionych pojazdów: od musclecars, przez supersamochody po statki powietrzne. Każdy plik audio został zarejestrowany przeze mnie podczas realizacji filmowych.

Podróże

Podróże potrafią bardzo dużo nauczyć, o ile tylko ktoś jest otwarty: na nową wiedzę, doświadczenia i ogólnie mówiąc zmiany. Stworzyłem osobną podstronę, gdzie można zobaczyć filmy i zdjęcia, na których uwieczniam warte odwiedzenia miejsca, które mi się spodobały. Zdjęć i materiałów z podróży mam na dyskach bardzo dużo. Ciężko byłoby wszystkie pliki czasowo ogarnąć pod kątem obróbki, dlatego staram się publikować to, co zrobiło na mnie większe wrażenie. Przykłady takich miejsc to: Mont Saint-Michel i północ Francji; Cabo da Roca; Gibraltar; Sardynia; Monaco i ogólnie mówiąc lazurowe wybrzeże; Jazda przez Alpy; Hiszpania i Portugalia.

Luźne przemyślenia:

Warte chwili zastanowienia:

1. Wszystko co trafia do internetu już tam generalnie zostaje.

2. Niechęć wobec zmian zasłania niektórym:
– argumenty merytoryczne
– dowody naukowe
– moralność i sumienie.

3. Każdy jest kowalem swojego losu, ale każdy ma też inne szanse i warunku. Sukces sukcesowi nie równy.

4. Może nie jesteśmy odpowiedzialni za wszystko co nas spotyka, ale jesteśmy odpowiedzialni za to, jak reagujemy na to, co nas spotkało. Decyzja o niepodejmowaniu decyzji to także decyzja.

5. Żadna funkcja, pozycja czy poziom zamożności nie określają poziomu intelektualnego czy moralnego. Ilość pieniędzy na koncie czy rodzaj posiadanego samochodu nie określa poziomu jednostki. Są przedsiębiorcy i przedsiębiorcy – różni ludzie, różne charaktery. Sukces finansowy jest bardzo ważny i warto go docenić natomiast nie jest on wyznacznikiem charakteru człowieka. Małpa ze złotem i stosem bananów to nadal małpa. Niestety wielu widzi głównie nazbierane banany i patrzy na małpę myśląc, że skoro uzbierała ona tyle bananów to pewnie jest najbardziej wartościową małpą.

6. Szczęściu trzeba pomóc.

7. Nic nie jest czarno białe. Patrzymy na świat subiektywnie i przez pryzmat własnych doświadczeń.

9. Pieniądze są ważne ale nie najważniejsze, to tylko narzędzie.

10. Świadomość to coś co różni istotę ludzką od zwierząt, choć patrząc na zachowanie i życie co poniektórych ludzi odnoszę wrażenie, że czasem zwierzęta są nich bardziej ludzkie.

11. „ja taka / taki nie jestem” – taa, jasne. Czyny nie słowa.

12. Człowieka można w pewnym sensie poznać po tym jak traktuje tych, za których złe potraktowanie nie będzie miał żadnych konsekwencji i tych, którzy nie mogą nic dla niego zrobić.

13. Nie wszystkiego trzeba w życiu próbować. Nie wszystko jest dla ludzi i nie wszystko warto. Cenię sobie życie a w życiu minimalizowanie niepotrzebnego ryzyka. Wielu ludzi nie przewiduje konsekwencji swoich czynów. Myślę, że najsławniejsze ostatnie słowa to:  „Zaufaj mi, będzie dobrze, nie przesadzaj, wyluzuj” ; ,,Wsiadaj, nie bądź *&^&&*” i ,,Weź nie marudź, tylko marudzisz, nic się nie stanie”. Zdrowy rozsądek jest bardzo ważny i przydaje się, jeśli ktoś chce pozostać wśród żywych…

14. Wszystko co robimy, robimy dla siebie i własnych potrzeb

15. Niektóre czyny, działania i prace (oraz wały) nie są etyczne a są dozwolone przez prawo. Prawo nigdy nie może być wyznacznikiem wartości moralnych i etycznych. Podobnie jak rodzaju zawodu, poziom wykształcenia czy zamożność. Niestety nie zawsze to wszystko odpowiada za poziom jednostki.

16. Warto czasem poświęcić chwilę na to, by zrozumieć, jakie tworzymy relacje ( oraz jak je tworzymy ) zarówno w życiu osobistym  jak i osobistym. Człowieka można w pewnym sensie poznać po tym, jacy są jego najbliżsi znajomi.

17. ,,Madrę książki” warto umieć mądrze interpretować. Jest różnica między inspiracją czyimiś słowami a kopiowaniem ich 1:1 do swojego życia bez zdrowego rozsądku.

 

Specjalne podziękowania i o tym, że pozory mylą:

 

Podczas realizacji wielu różnych projektów wielokrotnie przekonałem się, że pozory mylą i niestety nie każda osoba jest godna zaufania i nie każdy potrafi wywiązać się z obustronnych ustaleń. Na tyle jest to irytujące, że poświęciłem temu tematowi poniższy tekst:

Niestety ale często zdarzają się proste problemy wynikające choćby z braku przejęcia odpowiedzialności za swoje słowa i czyny pewnych osób z którymi dana współpraca ma się odbyć. Część osób nawala już przy takich prostych czynnościach jak oddzwonienie, czy przesłanie obiecanych zdjęć (i nie mówię nawet o przesłaniu w terminie, ale wogóle o przesłaniu – ,,wyślę na pewno, na pewno wyślę, mam kontakt” ) a oczekują poważnego traktowania. Ktoś inny udaje po nagraniu, że on to nie zrozumiał umowy i chce zmienić warunki. Warunki umowy, którą sam od początku pisał i przesłał. Był też taki jeden co przypisywał sobie absolutnie całą pracę i twórczość innych, tak jakby tylko on (a nie zespół 20 osób) był kierowcą/producentem/reżyserem/operatorem/dźwiękowcem i organizatorem wszystkiego.

Najlepsze jest jednak to, że większość z tych osób kompletnie nie bierze do siebie odpowiedzialności za to, że w jakimś stopniu nawaliła i problem leży nie na zewnątrz a w nich. Zwalają często winę na czynnik zewnętrzny zamiast po prostu przyznać przed sobą samym, że zrobili coś wybitnie niepoważnego – co nie powinno mieć miejsca. Do tej pory ciężko mi czasem ogarnąć jak to jest, że jedna osoba potrafi przybyć z innego kraju na czas na spotkanie umówione kilkanaście dni wcześniej i zawsze oddzwania na nieodebrane połączenia mimo realnie zapchanego grafiku a inny ,,zapomina” o tym, że wykonuje z kimś jakiś projekt od 40 dni.

Z tego tez powodu specjalne podziękowania kieruję do wszystkich, z którymi miałem przyjemność wykonywać  projekty zgodnie z przyjętymi przed ich rozpoczęciem ustaleniami,

Różnica w jakości projektów

Inaczej podchodzę do pracy przy projektach komercyjnych a inaczej przy projektach wykonywanych głównie na własne potrzeby. Kieruję się podejściem, że perfekcjonizm nie jest najlepszym wyborem. Jakość filmu/zdjęć jest ważna natomiast nie wszystko musi być perfekcyjne. Czasem chcę po prostu pokazać na prostym filmie ciekawe miejsce, pojazd czy na przykład model śmigłowca. Gdy wykonuję coś głównie dla siebie to stawiam na pareto i maksymalizację efektów w stosunku do nakładu pracy, a nie na usuwanie każdej niedoskonałości – bo czasem po prostu nie warto.

Drony 

Do nagrywania wielu różnych filmów wykorzystuję różne statki latające, w tym wielowirnikowce (drony).