Cadillac 1959 Eldorado Biarritz

Click here for English

   Wersji Cadillaców było bardzo wiele, natomiast prezentowany tutaj Cadillac Eldorado Biarritz z 1959 roku jest szczególny z wielu względów. Samochód jest szeroko rozpoznawalny przez jego dwa ogromne stateczniki-płetwy jak i przez charakterystyczne podwójne, rakietowe światła. Auto w kolorze różowym często kojarzone jest z Elvisem. Istnieje nawet legenda mówiąca o tym, dlaczego Elvis wybrał kolor różowy.

Cadillac Eldorado 1959 Biarritz MJ (4)

Cadillac Eldorado 1959 Biarritz MJ (1)

   Jest to jeden z najdłuższych dwudrzwiowych samochodów na świecie. Podkreślę ponownie słowo dwudrzwiowych – prawie 6m długości. W środku jest tyle miejsca, że z tyłu można się spokojne położyć a z przodu siedzieć w 3 osoby. Można powiedzieć, że samochód ten na drodze bardziej jakby płynie niż jedzie. Nawet obiegowa opinia – krążownik szos – kojarzy się bardziej z okrętem niż z motoryzacją. Podróż w nim jest niesamowicie komfortowa, siedzi się dosłownie jak na sofie a dzięki pneumatycznemu zawieszeniu przejeżdża – a raczej przelatuje – przez progi zwalniające jakby ich nie było.

   Powstało tylko 1320 sztuk auta i w 1959 był to najdroższy samochód Cadillaca z rozkładanym dachem, porównywalny z Rolls-Roycem Silver Cloud. Auto ma bardzo bogate wyposażenie fabryczne, które robi wrażenie nawet w 2016 roku.

Kliknij, by rozwinąć dane techniczne i wyposażenie samochodu:

Długość: 5715mm
Szerokość: 2040mm
Masa: 2295 kg
Silnik: V8 o pojemności 6.4L ( 389.454 cu )
Moc maksymalna 345 KM (257 kW) przy 4800 rpm
Moment obrotowy: 590 Nm przy 3400 rpm
4 biegowa automatyczna skrzynia biegów Hydramatic

Wyposażenie:
– samopoziomujące zawieszenie pneumatyczne
– tempomat
– automatycznie otwierany bagażnik
– klimatyzacja
– elektryczne fotele z „pamięcią”
– elektrycznie otwierany dach
– elektryczne wspomaganie kierownicy
– układ chłodzenia wysokociśnieniowego
– polaryzacyjne osłony przeciwsłoneczne
– antena wysuwana elektrycznie
– automatycznie uwalniany hamulec postojowy
– podwójny system ogrzewania
– automatyczny rozrusznik z funkcją restartu
– zegar elektryczny
– elektryczne szyby
– kute felgi aluminiowe
– niskoprofilowe opony

Przypominam, że samochód pochodzi z 1959 roku, czyli w momencie pisania tego artykułu ma 57 lat.

  Od siebie dodam, że samochód robi niesamowite wrażenie. Aż chce się otworzyć dach, zaprosić dziewczynę/żonę/kolegę dla towarzystwa i wyruszyć podczas zachodu słońca na przejażdżkę.

Ciekawostka numer jeden: okazało się, że ten prezentowany na filmie Cadillac – w dokładnie takiej wersji jaką chciałem znaleźć, z dokładnie takiego rocznika, w dokładnie takim wyposażeniu i w dokładnie takim kolorze, jaki mi się podoba, stał w garażu będącym 200m od miejsca, w którym kiedyś mieszkałem. Dodam, że jest to prawdopodobnie jedyny taki Cadillac Eldorado Biarritz z 1959 w Polsce.

Ciekawostka numer dwa: Jeżdżąc jakimkolwiek kabrioletem przez cały dzień warto pamiętać, o tym, żeby zabezpieczyć się  przed słońcem – w trasie nie czuć od wiatru ciepła, a potem można się zdziwić od oparzenia. Drobna porada na przyszłość.

Cadillac Eldorado 1959 Biarritz MJ (69)

   Zanim przejdziemy do dalszej części tekstu, kilka słów o filmie i zdjęciach. Większość innych moich filmów trwa około 2-3 minut, a wideo z Cadillaciem ponad 10. Po nagraniu wyszło przy montażu, że ciekawie wyglądających ujęć jest bardzo dużo. Szkoda byłoby, aby zostały one w zapomnieniu na dyskach. Postanowiłem więc wykorzystać większość materiału i zrobić 3 krotnie dłuższy film, który podzieliłem na kilka osobnych części, aby był nadal dynamiczny. Tym sposobem jeśli ktoś jest zainteresowany obejrzeniem samochodu na filmie z prawie każdej możliwej strony to ma taką opcję a jeśli ktoś chce tylko rzucić okiem – też znajdzie coś dla siebie.

Odnośnie zdjęć – na końcu artykułu znajduje się galeria ze zdjęciami i klatkami z filmu. Plików jest na tyle dużo, że musiały zostać skompresowane dla mniejszego rozmiaru, bo inaczej strona ładowała by się zbyt długo. Jeśli ktoś jest zainteresowany konkretnymi zdjęciami w wyższej jakości to w przyszłości pojawi się link pozwalający na pobranie wszystkich w pełnej jakości.

Cadillac Eldorado 1959 Biarritz MJ (101)

Pytania do właściciela, Pawła

 

Jak to się stało, że stałeś się posiadaczem Cadillaca Eldorado Biarritz?

Paweł: Od wielu lat jestem miłośnikiem różnych pojazdów miliatrnych, począwszy od Jeepów Willisów, pojazdów gąsiennicowych a skończywszy na pierwszym w Polsce Humveee. Cadillac to trochę taka odskocznia w stronę samochodów „cywilnych”. Spodobała mi się w nim fantazja jego Twórców, bo w końcu nie często widzi się tak ciekawy pojazd z ogromnymi płetwami. Cadillac z 1959 roku po postawieniu w pionie przypomina trochę rakietę kosmiczną.

Jak oceniasz właściwości jezdne?

Paweł: Ciężko porównać prowadzenie tego modelu do innego pojazdu. Można jednak powiedzieć, że na na dobrym asfalcie prowadzi się dobrze. Niestety przy koleinach samochód bardzo myszkuje. Ma się wrażenie, jakby wspomaganie kierownicy było aż za bardzo wydajne i czasem trudno może być wyczuć, że samochód próbuje zjechać na inny pas. Należy obserwować drogę. Z tego też powodu chcę do Cadillaca założyć stabilizator drgań skrętu.

Cadillac Eldorado 1959 Biarritz MJ (111)

Cadillac Eldorado 1959 Biarritz MJ (120)

Co zostało zrobione przy samochodzie od czasu zakupu?

Paweł: Cadillac został sprowadzony ze Szwajcarii w 2002 roku w stanie widocznym na poniższych zdjęciach. Co ciekawe, ma licznik wyskalowany w km/h – wersja Europejska auta. Samochód w momencie zakupu miał przejechane tylko 42000km. Może na to nie wygląda ze zdjęć, ale zarówno silnik jak i skrzynia były całkowicie sprawne. Doprowadzenie go do stanu widocznego na zdjęciach zajęło 11 lat. Odrestaurowałem prawie wszystko, ciężko byłoby nawet wymieniać listę tego, co zostało zrobione. Najlepiej rzucić okiem na zdjęcia. Pół żartem pół serio można powiedzieć, że nie było rdzy… bo nie było połowy blachy ( np. dziura w bagażniku na zdjęciach )

Tak prezentowany Cadillac wyglądał w momencie zakupu – 2002 rok:

Galeria zdjęć

Specjalne podziękowania dla Pawła za zaprezentowanie swojego samochodu.

Samochód dostępny jest do wynajęcia – więcej informacji pod numerem telefonu:
602 259 699

Artykuł, film, zdjęcia: Michał Jaroszczyk

Portfolio - michaljaroszczyk.com