2x Tesla Model S

 

tesla-models

Na wstępie napiszę, że jednej strony końcówka nazwa samochodu kończy się literką -a, ale z drugiej strony – w pewnym uczczeniu osiągnięć pewnego niesamowitego serbskiego inżyniera, który nazywał się Nikola Tesla, opiszę ten samochód posługując się formą męską. 

Tesla to samochód w pełni elektryczny. Samochód nie ma silnika spalinowego. Nie posiada skrzyni biegów. Ma natomiast jeden lub dwa silniki elektryczne – zależnie od wersji. W środku podczas jazdy jest bardzo cicho. Nie czuć żadnych wibracji od silnika spalinowego bo go nie ma. Przy przyspieszaniu słychać tylko dźwięk elektrycznych silników. Trochę jak taki nowoczesny przyspieszający tramwaj, tylko że dźwięk jest dużo przyjemniejszy dla ucha i oczywiście cichszy. Starsze generacje Tesli mają około 400km zasięgu, najnowszy model auta zapewnia ponad 600km zasięgu na jednym ładowaniu. Akumulatory mają gwarancję na 8 lat. Potem można je wymienić. Odnośnie właściwości jezdnych – warto się samemu przejechać by to ocenić. Dodam od siebie, że auto prowadzi się bardzo przyjemnie ze względu na niski środek ciężkości. Tesla ma napęd na tył lub 4x4 zależnie od wersji. Można więc trochę się poślizgać i będzie to dużo bardziej przypominające drift niż piłowanie golfa na ręcznym. Z przodu auta zamiast silnika znajduje się duży bagażnik. Jeśli chodzi o tył – producent daje nam opcję zamówienia Tesli z dwoma dodatkowymi, rozkładanymi siedzeniami dla dzieci z tyłu. Z 5 miejscowego sedana powstaje wtedy 7 miejscowe auto, jeśli oczywiście w samochodzie znajduje się 5 osób dorosłych i dwójka dzieci.

tesla-model-s-motors

Samochód ładuje się najszybciej przez specjalne punkty szybkiego ładowania – trochę dłużej zajmuje to przez gniazdka siłowe 330V. Samochód można naładować nawet z gniazdka 220V, ale zajmie to baardzo długo. Jeśli ktoś jest zainteresowany jak się taki samochód ładuje i ile to trwa – najszybciej będzie odwiedzić stronę Tesla.com, wszystko jest tam bardzo dobrze przedstawione – bez sensu, bym to tutaj dosłownie przepisywał. Dostępność takich punktów szybkiego ładowania będzie w przyszłości coraz większa. W wielu miastach są już wydzielone specjalne miejsca parkingowe tylko dla samochodów elektrycznych, gdzie można za darmo zaparkować i podłączyć samochód do darmowego ładowania. W Polsce może Tesla jest nadal rzadkością – jednak w Holandii czy Norwegii samochody te widziałem bardzo często, tak samo jak punkty szybkiego ładowania.

tesla-model-s-monitor

Samochód wyposażony jest w wiele ciekawych rozwiązań. Na środku mamy bardzo duży monitor dotykowy. Wyświetlacz jest naprawdę dobrze przemyślany i nie razi w nocy mimo swoich rozmiarów. Można na nim przeglądać internet jak i uruchomić nawigację. Internet jest darmowy, niezależnie od kraju. Kierowca nie płaci żadnych rachunków za internet nikomu. Kto go opłaca – zdrowy rozsądek podpowiada, że pewnie producent auta. Jest też kamera cofania z czujnikiem cofania. Czujnik cofania sam w sobie jest ciekawym rozwiązaniem, bo Tesla jako prawdopodobnie pierwszy samochód seryjnie produkowany ma czujnik cofania który pokazuje odległość od przeszkody na monitorze. Taki prosty dodatek, a jak przydatny. Wszystkie ustawienia auta tak jak i prześwit można regulować na panelu dotykowym.

Tesla podczas hamowania może odzyskiwać energię i podładowuje swoje akumulatory. Prędkość maksymalna najmocniejszego modelu to 250km/h. Mocy mamy pod dostatkiem. Najmocniejsze wersje auta dysponują mocą ponad 700 koni mechanicznych. Przypominam, że jest to 5 osobowy sedan.

Jaka jest najciekawsza według mnie funkcja Tesli? Generalnie – auto potrafi jechać samo. Dosłownie – opcja wyposażenia zawiera Autopilot. Podkreślę ponownie słowo autopilot. Autopilot =/= tempomat wyposażony w funkcję zmiany pasa. W Tesli autopilot to autopilot. Można wyznaczyć autu trasę, zdjąć ręce z kierownicy i nogi z pedałów a Tesla dosłownie sam się poprowadzi, zmieniając pasy i -uwaga- skręcając w razie potrzeby. Kierownica” “sama się obraca”. Auto samodzielnie może także zaparkować. To bardzo ciekawe odczucie, jak kierownica sama się obraca – jakby samochód prowadził jakiś robot albo… ktoś przechwycił zdalnie Twoje auto…

Czy to działa w Polsce? Tak, bo asfaltobeton jest na całym świecie taki sam. No dobra, pominę wały na podkładzie przy budowie dróg w pewnych krajach. Taki trochę off-topic, ale będąc ostatnio za naszą wschodnią granicą widziałem na co-dzień rzeczy, które na nowo przedefiniowały moje pojęcie pracy. Na przykład: Idziesz a bardziej podróżujesz chodnikiem w centrum dużego miasta, bo płyty chodnikowe są rozstawione w odległości około stopy od siebie. Co to … jest, chodnik czy jakaś szachownica? Zacząłem się zastanawiać czy tu już położono te płytki i ktoś je sobie nieodpłatnie pożyczył na czas z góry nieokreślony czy może jednak ktoś tu chciał przyoszczędzić parę rubli. Patrzę po innych ludziach jaką metodę podróżowania po tym deptaku wypracowali – otóż widać przywykli, po prostu skaczą po tych płytkach. Nieźle dla kondycji, 300m w jedną stronę skokami : )

Wracając do tematu, autopilot działa w Polsce, potwierdzone. Oczywiście nie do końca jest to autopilot na zasadzie wybierz drogę i auto samo zawiezie Cię na wskazany adres, ale system działa bardzo sprawnie. Dodatkowo, auto może np. wyjechać z garażu i zaparkować przed nim za naciśnięciem jednego przycisku na telefonie. Na ten moment ciekawią mnie np. kwestie prawne – jak to jest, jak samochód na autopilocie zatrzyma policja. Zdrowy rozsądek podpowiada, że za maszynę odpowiada jej właściciel, natomiast już widzę tłumaczenia: „Aaaale Panie funkcjonariuszu, ale on przecież sam uciekł mi z parkingu i poszedł się wyprowadzić na spacer – no co ja poradzę, przecież ja nie prowadziłem, ja tylko spałem sobie w samochodzie a że samochód gdzieś pojechał no to wie Pan, nie mój problem”. Wróżką nie jestem, ale bawiąc się w przewidywanie przyszłości mogę napisać, że ktoś z tym zrobi jakieś pranki.

Jakiś … mhhmmm … nie do końca świadomy i przewidujący możliwe konsekwencje swoich działań człowiek opublikował w internecie film, jak włączył nawigację w Tesli i przesiadł się do tyłu. Samochód jechał samodzielnie przez zatłoczoną drogę. Jak to się mogło skończyć – łatwo przewidzieć. Autopilot jest elementem odciążającym kierowcę. To nie jest autonomiczny pojazd – tzn. samochód Tesla jest zarówno zdolny do samodzielnej jazdy w odpowiednich warunkach, jeśli weźmiemy pod uwagę jego parametry technicznie i wyposażenie – jak i jednocześnie nie jest, jeśli weźmiemy pod uwagę zdrowy rozsądek i aktualny poziom rozwoju środowiska. Nawet w odrzutowym samolocie pasażerskim autopilot pozwala na automatyczne lądowanie według ustawień, ale pilot musi mieć możliwość reakcji w razie potrzeby i generalnie obserwuje na bieżąco maszynę, a nie siedzi z tyłu z pasażerami. Tak samo niektóre nowoczesne pociągi/metro – niby składy prowadzą się same, bo komputer steruje przyspieszaniem/zwalnianiem… ale maszynista jednak siedzi w kabinie nadzorując pracę komputerów. Nie należy mylić autopilota z autonomicznym autem, to jest co innego i wiele ludzi mylnie łączy te dwa pojęcia.

Co ciekawe, do samochodu wyszła aktualizacja – trochę jak do komputera. Można taką aktualizację zakupić i „zainstalować” w samochodzie. Pozwala ona na aktywowanie trybu Ludicruous. Tryb ten pozwala natomiast na przyspieszenie od 0 do ~100 km/h w czasie poniżej 3s…

Aby było jeszcze ciekawiej – wpis ten tworzę 31 sierpnia 2016 roku. Kilka dni temu Tesla otrzymał aktualizację a także został wypuszczony nowy model auta. Najmocniejsza wersja tego elektrycznego samochodu to obecnie Tesla P100D, który przyspiesza od 0 do ~100km/h w czasie ~2.5s.

tesla-p100d

Samochód ten został okrzyknięty już przez wiele serwisów medialnych najszybszym seryjnie produkowanym samochodem świata, co nie do końca jest prawdą, natomiast jeśli chodzi o samo przyspieszenie – faktycznie, robi ono niesamowite wrażenie.

Jest to klasa przyspieszeń wyprzedzająca wiele modeli super-samochodów. Biorąc pod uwagę tylko przyspieszenie 0-60 mph to jeśli Tesla Motors jeszcze bardziej poprawi ten parametr… wtedy Tesli bliżej będzie do 2s z F1 niż do większości super-samochodów sportowych. Dziwnie przyspiesza się w tak krótkim czasie siedząc w tak dużym sedanie. Jest to w końcu duży, 4 drzwiowy 7 osobowy samochód a konkuruje tym parametrem z 918 czy LaFerrari. Dodatkowo, gdy mamy przyjemność prowadzić różne sportowe auta, słyszy się w nich dźwięk silnika spalinowego. Tutaj tego dźwięku nie mamy i to jest także takie dziwne odczucie, bo słychać głównie świst powietrza i elektrycznych silników.

* – oczywiście, wszystko zależy od konkretnego modelu, niemniej 2.5s od 0 do 60 mph czyli ~100km/h robią wrażenie i ciężko temu zaprzeczyć

Tesla zależnie od wersji, stanu i rocznika kosztuje od trzystu do pięciuset tysięcy złotych za nowy samochód. W ostatnim czasie wypuszczony został także Tesla Model 3, liftback kosztujący kilka razy mnie, bo około sto dwadzieścia tysięcy złotych za nowy samochód. Czy samochód jest drogi czy tani – jak wszystko, to zależy do czego go porównamy. Jeśli chodzi o samochody luksusowe i grupę premium, większość aut „spalinowych” jest w podobnej cenie. Pytanie, kto i do czego potrzebuje samochód. W Polsce szybkich ładowarek nadal nie ma zbyt wiele, ale zasięg kilkuset kilometrów spokojnie wystarcza na kilka dni jazdy po mieście – chyba, że ktoś robi tyle kilometrów na dzień.

Odnośnie elektroniki – samochód wie, w którym miejscach możemy potrzebować podwyższyć prześwit, bo korzystając z GPS zapisuje w pamięci komputera miejsca, gdzie taki prześwit zwiększyliśmy. W garażu podziemnym podnosi się zapamiętując obszar z wjazdu po GPS i sieci 3G. Jedno, czego nie lubię w nowoczesnych samochodach to ogromna ilość elektroniki i zbierania danych. Samochody wiedzą co i gdzie robisz, gdzie jedziesz, co ile czasu tam jeździsz, gdzie zostajesz na noc i z kim rozmawiasz – co ma swoje jasne i ciemne strony. Dodatkowo, w wielu nowych autach układ kierowniczy jest w odpowiedniku lotniczego systemu fly by wire , czyli w uproszczeniu kierownica nie jest bezpośrednio połączona z kołami, wszystko odbywa się przez specjalne serwomechanizmy. Temat: Niewygodne osoby, seryjni samobójcy i takie tam. Jest to natomiast moje subiektywne zdanie, niektórych to wogóle nie obchodzi i cenią bardziej wygodę nad prywatność – zależy od człowieka. W każdym razie – jeśli ktoś korzysta na codzień z Facebooka/Smartphona to wielkiej różnicy między dodaniem do tego inteligentnego auta jeśli chodzi o zbieranie danych… to nie widzę. – generalnie będzie to to samo.

Kolejny off-topic, ale: „intryguje” mnie opinia niektórych osób, że zbieranie danych można wyłączyć. Wyłączyć to można sobie samemu dostęp do tych danych, ale one i tak są zbierane i warto być tego świadomym. Kto ma to wiedzieć to pewnie już to wie : )

tesla-model-s-4

Czy samochód jest idealny – nie, nie jest ale i ciężko o idealne auto, o ile takie istnieje. Generalnie nie ukrywam, że samochód personalnie bardzo mi się podoba. Szczególnie najmocniejsza wersja. To jest po prostu bardzo „specyficzne” odczucie jak stoisz na światłach, ktoś podjeżdża super-samochodem i wiesz, że Twój sedan ( lub SUV ) i tak go zrobi na 100tkę, jeśli jest to dla kogoś istotne. A generalnie komfort jazdy i użyteczność Tesli będzie ogólnie mówiąc wyższa, choć co człowiek to opinia. Niektórzy będą chcieć wybrać super-samochód. Może dla marki, może dla właściwości jezdnych ( bo przecież są także inne poza przyspieszeniem ) a może dlatego, że będzie im się bardziej podobał a może wiele innych czynników. Motywacja każdego człowieka do zakupu samochodu jest w końcu różna. Niestety zamiast uszanować zdanie innych to wiele osób próbuje na siłę przekonać innych, że jakikolwiek konkretny wybrany przez nich samochód będzie najlepszy dla wszystkich – tak jakby ich racja była prawdziwsiejsza i jedyna słuszna dla wszystkich ludzi.

tesla-model-x

Wracając do tematu, osobiście wolałbym wersję SUV Tesli czyli Model X, bo choć jest ona znacznie brzydsza od sedana to ma większe możliwości jazdy po drogach nieutwardzonych ( nie mylić z offroadem… ) i pozwala na łatwiejsze „przelatywanie” przez progi zwalniające. Przyspieszenie SUVA Tesli od do 100 km/h – w 3s. Suvem. Dla porównania – nawet większy model Tesli czyli Model X ( SUV ) wygrał Drag Race z Alfa Romeo 4C. Z tym, że Tesla X ciągnął na przyczepie Alfę Romeo.. i wygrał z taką samą Alfą Romeo jadąca na własnych kołach. Zostawiam chwilę na przetworzenie tego zdania czytelnikowi. Bierzesz Teslę X. Dołączasz do niej lawetę, na której to stoi Alfa Romeo 4C. Startujesz na 1/4 mili Teslą X z Alfą na przyczepie kontra taka sama Alfa na kołach. Wygrywa Tesla X… Kierowca Tesli miał wrażenie, jakby laweta mogła się rozpaść od przyspieszenia. Po prostu Model X jest niesamowicie szybki jak na SUVA. Szybszy od i tak bardzo szybkiego Range Rovera SVR czy Jeepa SRT-8. Jednej rzeczy mi tylko brakuje – dźwięku takiego SVRa przy przyspieszeniu. Fajnie byłoby móc coś takiego jakby włączyć kiedy chce się go posłuchać. Oczywiście najlepiej byłoby mieć zarówno model S jak i X. Kolor – czarny, biały lub czerwony. Czarne auto, czarne felgi. Białe auto, czarne felgi. Ostatecznie – czerwone nadwozie, czarne felgi.

tesla-model-s-2

Opisałem kilka najbardziej dla mnie ciekawych elementów samochodu. Myślę, że tyle wystarczy.

Ciekawostka: Elon Musk nie jest ani założycielem czy pomysłodawcą firmy. Tesla Motors to amerykańskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne produkujące osobowe sportowe samochody elektryczne założone w lipcu 2003 roku przez Martina Eberharda, Marca Tarpenninga, JB Straubela oraz Iana Wrighta. Rok po założeniu firmy, czyli w lutym 2004, prezesem Tesla Motors został Elon Musk.

Elon Musk nie jest wynalazcą samochodu elektrycznego, nie wynalazł rakiet wielokrotnego użytku, inteligentnych domów czy wielu innych rzeczy które mu się błędnie przypisuje. Jedno jest jednak pewne – wie on jak istotny jest marketing i stworzenie a później sprzedanie ludziom odpowiedniej wizji.

Parę słów o Nikoli Tesli jako o człowieku. Ponad 100 lat temu żył na świecie inżynier, od którego to prawdopodobnie wzięto nazwę dla opisywanego samochodu. Nikola Tesla był wynalazcą serbskiego pochodzenia – autorem ~300 patentów, głównie rozmaitych urządzeń elektrycznych, z których najsławniejsze to: silnik elektryczny, prądnica prądu przemiennego, autotransformator, dynamo rowerowe, radio, elektrownia wodna, bateria słoneczna, turbina talerzowa i transformator Tesli (rezonansowa cewka wysokonapięciowa). Nikola Tesla był m.in. twórcą pierwszych urządzeń zdalnie sterowanych drogą radiową. Początkowo za twórcę radia uważano Marconiego, jednak w 1943 r. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych przyznał prawa patentowe Tesli. Rozprawa rozstrzygnęła się po śmierci wynalazcy, przez co powszechnie za twórcę radia uznaje się Marconiego, mimo iż przyznał się on do wykorzystania wcześniejszych prac Tesli w zbudowaniu radia. Podobnie ma się historia z Edisonem, który “zabrał” Tesli jego prace i wykorzystał jako własne. Nikola Tesla – ciekawy człowiek. W szkołach mówi się wiele o Edisonie. O Tesli niekoniecznie. Ale to już inna historia.

Notka: dołożyłem starań aby sprawdzić mój tekst przed publikacją jeśli jednak ktoś ma jakieś sugestie to jak zawsze – jestem otwarty na poprawki.

Ciekawostka: Pierwszy w Polsce film 360 z Teslą prezentuje Teslę Jakuba. Drugi film ( + zdjęcia ) prezentuje Teslę P85D od Extreme Masters Premium Car Club.

Michał Jaroszczyk

Przed odtworzeniem filmu przeczytaj instrukcję:
[Polski] Oglądasz specjalne wideo 360° – możesz dowolnie rozglądać się w każdym kierunku podczas odtwarzania filmu. Instrukcja:
1. Tablet i Telefon: Przesuwaj palcem po ekranie aby się rozglądać lub obracaj/przechylaj całym urządzeniem. Otwierając link do wideo 360° na telefonie i tablecie należy odtwarzać film bezpośrednio przez oficjalną aplikacje YouTube dla iOS/Androida, inaczej nie będziemy mogli obracać sferą.
2. Komputer: Kliknij na wideo a następnie przytrzymując lewy przycisk myszy ruszaj nią, aby się rozglądać. Możesz też użyć klawiszy W-A-S-D lub strzałek.
3. Jeśli obraz nie jest wyraźny to wystarczy kliknąć na koło zębate/trzy kropki znajdujące się w prawym rogu wideo a następnie wybrać 1080s lub 2160p. Płynne odtwarzanie wideo w wysokiej jakości wymaga ogólnie mówiąc wydajnego komputera i szybkiego internetu.
4. Najlepiej jest oglądać takie filmy w specjalnych goglach VR. Oby odtworzyć taki film w goglach VR należy uruchomić aplikacje YouTube, następnie kliknąć ikonę okularów w prawym dolnym rogu ekranu a na koniec wsadzić telefon do gogli i założyć całość na głowę.
5. Prowadzę dwa kanały YouTube. Mój główny kanał YouTube zawiera normalne filmy. Mój drugi kanał YouTube zawiera wyłącznie filmy 360°.

 

 

Portfolio - michaljaroszczyk.com