Ratraki

PistenBully 600 Polar

PistenBully 400

Prinoth Beast

PB300 z wyciągarką

PB300

Informacje ogólne:

Prinoth Beast i PistenBully600Polar to jedne z największych ratraków na świecie.
PB600Polar to nastepca PB600.
PB600 to następca PB300.
PB400 jest mniejszy od PB300 i mniejszy od PB600.
Ratrak z wyciagarką ma w skrócie kilkukrotnie większą moc wciągania śniegu.
Ratraki można używać w lato ( zmienia się gąsiennice na węższe )
Ratraki są generalnie bardzo zwrotne ( szybko potrafią zawracać i się kręcić ) ale nie są szybkie jeśli chodzi o prędkość postępową.

 

Specjalne podziękowania dla:

1. Operatów ratraków za prezentację maszyn do filmu i pokazanie ich ciekawych funkcji
2. ON Niestachów za zaprezentowanie pracy ratraka PB300 i dla Pana Jacka za logistykę
3. ON Kotelnica za zaprezentowanie pracy ratraków PB600P, PB400, Beast i PB300Winch

Pytania i odpowiedzi:

ON Kotelnica

Specjalne podziekowania dla Pana Pana Daniela (kierownik ratraków)
za podzielenie się doświadczeniem i prezentację pojazdów. 

Specjalne podziekowania dla Pana Piotra za koordynację nagrania. 

Do czego używa się ratraków z wyciągarką? Jakie zalety daje wyciągarka? Czym różni się “mniejszy” ratrak z wyciągarką od np. ratraka o dużej mocy? Czy praca na wyciągarce jest inna od normalnej jazdy?

Ratraka z wciągarką używamy do przygotowywania skoczni pod zawody i bardzo stromych tras. W tym roku była to skocznia przygotowana pod Honor Winter Sports Festival 2017 i wypychanie śniegu z dolnej części stoku (3m) w miejsca wyżej położone gdzie mieliśmy mniejszą pokrywę śnieżną (0,5m). Generalnie wciągarka daje nam dużą moc maszyny bez względu na poziom przyczepności gąsienic do podłoża. Ratrak o dużej mocy w warunkach dobrej przyczepności (niska temperatura) jest w stanie wypychać śnieg pod kątem 40 max. 45 stopni. Wciągarka umożliwia nam wypychanie śniegu pod stromsze zbocza i skocznie. Praca maszyną z wciągarką różni się oczywiście od pracy zwykłym ratrakiem. Oprócz sterowania ratrakiem operator musi jeszcze sterować wyciągarką tzn. ciągle kontrolować wychylenie ramienia wciągarki względem osi maszyny i uważać na linę. Na innych ośrodkach trzeba mieć na uwadze podpory  i inne konstrukcje znajdujące się w zasięgu liny wyciągarki- niebezpieczeństwo uszkodzenia liny. U nas tego problemu nie ma a maszyna jest kotwiona do drugiego ratraka na górze. Na innych ośrodkach przy stromszych, czarnych trasach są umieszczone specjalne kotwy do których „doczepia” się maszyny.

Ratrakiem który Pan kręcił Daniel przygotowywał skoczne pod zawody w Zakopanem 3 lata temu. Reszta ratraków na ON Kotelnica służy do rozpychania i conocnego przygotowywania tras dla klientów.

Jakie są najczęściej wymieniane elementy w ratrakach? Czy jest coś, co psuje się najczęściej lub coś co trzeba często serwisować? W jakim zakresie mieści się przeciętne spalanie?

Elementy które psują lub zużywają najczęściej to siłowniki, które poddajemy regeneracji, przewody hydrauliczne, rzadziej gwiazdy napędowe, prowadnice, pasy gąsienic. Serwis polega głównie na przeglądzie, smarowaniu elementów ruchomych, wymianie filtrów i płynów eksploatacyjnych. Przeglądy są realizowane w zależności od przepracowanych motogodzin i typu ratraka.

Przeciętne spalanie również jest zależne od typu ratraka,  mocy silnika, charakteru przygotowania trasy (rozpychanie, frezowanie)

Przykładowe średnie zużycie paliwa z nocy podczas której nagrywano film:
PB300 w granicach 18l/mth
PB300W średnie 30 l/mth chwilowe do 60l/mth
PB400 średnie 23 l/mth chwilowe do 65l/mth
PB600 średnie 21,5 l/mth chwilowe do 85 l/mth
Beast średnie 23 l/mth chwilowe do 100 l/mth

Jakie znaczenie ma pogoda w przygotowywaniu stoku? Czy jest coś co jest najbardziej istotne przy ratrakowaniu? Dlaczego ratrakuje się głównie w nocy i wczesnym rankiem?

Przy niskich i bardzo niskich temperaturach poniżej -100 stoki po codziennej eksploatacji przez naszych klientów nie są tak zjeżdżone. Są po prostu bardziej zamarznięte i nie tworzą się muldy.

Podczas temperatur bliskich 0oC delikatnie równamy i frezujemy stok. Przegradzanie siatek, zapychanie miejsc newralgicznych jak rowy odprowadzające wodę, miejsca wytopione robimy w temp. Ujemnych.

Trasy Fis pod zawody staramy się robić jak najszybciej, często późnym popołudniem po to aby do rana zdążyły „zawiązać” tzn. uzyskać przemrożoną warstwę wierzchnią.

Wczesnym rankiem prowadzimy dodatkowe frezowanie podczas dużych opadów śniegu, jednak świeży, przeratrakowany śnieg nie ma przymarzniętej wierzchniej pokrywy i to powoduje pogorszenie się warunków narciarskich

Próbowaliśmy prowadzić ratrakowanie w ciągu dnia tras 6 i 6a. Na nich najczęściej tworzą się „muldy”, jednak przy tej ilości klientów po godzinie mieliśmy taki sam stan trasy jak przed ratrakowaniem. Trasa nie zdążyła się „utwardzić” tzn. uzyskać przemrożonej warstwy wierzchniej. Dlatego ze względu na to jak i bezpieczeństwo klientów zrezygnowaliśmy z dziennego ratrakowania.

Jakie są różnice między Beast a 600Polar? Są to jedne z największych ratraków na świecie. Czy któraś z tych maszyn jest “lepsza” ?

Różnice maszyn przygotowane przeze mnie przed ich zakupem. Everest to ratrak który mieliśmy na testach na ośrodku w sezonie 2012/2013. Konstrukcja freza została już oprawiona i przy prawidłowych jego ustawieniach „robi” trasę tak jak frez Beast. Oto moje subiektywne spostrzeżenia i odczucia:

Pisten Bully 600 Everest Beast
Długość x szerokość 9.13x4.2m Długość x szerokość 8.85x6.3m Długość x szerokość 9.54x7.1m

Ze względu na powierzchnię roboczą (17,5m2 jest o około 40% zwiększona wydajność robocza)

Masa 12 ton

Prędkość v=22km/h

Bardzo dobry do przygotowania szerokich stoków

Gorsza konstrukcja freza w porównaniu do Prinoth-ów.

  • frez damy głębiej to środek trasy nie zrobiony
  • frez płycej to nie przemielony śnieg dokładnie

lepszy do rozpychania od Prinoth-ów (wg załogi)

Zastosowany akumulator hydrauliczny tłumi drgania podniesionego freza przy rozpychaniu

Wyższe podnoszenie freza przy rozpychaniu niż w Beast, frezy lepsze niż w Pisten Bully 600 Lepsza konstrukcja freza gwarantuje lepsze utrzymanie stoku nawet przy dużych prędkościach

Powierzchnia i konstrukcja pługa powoduje, że ratrak jest bardziej „agresywny” na twardy śnieg, z uwagi na niskie podnoszenie freza gorzej spisuje się przy rozpychaniu.

Klasyczne ułożenie foteli

Dobre wygłuszenie kabiny, jednak wpada w wibracje(gorsza amortyzacja kabiny)

Klasyczne ułożenie foteli, kierownica. Lepsza widoczność z kabiny ze względu na środkowe położenie fotela, bardzo dobrze wyciszona i amortyzowana kabina.
Silnik Mercedes-Benz 400KM

Max moment obr 1900Nm przy 1300obr/min

Silnik Model Mercedes OM 501 LA Turbodiesel Liczba cylindrów: 6 w V

Moc silnika: 315 kW (430 KM) przy 1.800 obr  

max moment obrotowy: 2000 Nm przy 1.300 rpm

Wyraźny spadek momentu obrotowego silnika pod obciążeniem

Caterpillar C13 Acert 527KM

6 cylindrów rzędowy

pojemność 12,500 litra

Moment obrotowy 2.216 Nm przy 1.400 rpm

gwarantujący zmniejszenie czasu i kosztów przygotowania stoku. Nie odczuwalny spadek mocy silnika pod obciążeniem

Rozkład masy w ratraku gorzej rozwiązany. Przy podniesionym frezie przód idzie do góry pomimo, że silnik jest umiejscowiony z przodu maszyny Ze względu na dobry rozkład masy i środka ciężkości jest przystosowany do przygotowywania stromszych stoków
Zbiornik 220 l spalanie od 20l/h

Średnie około 28 l/h

Vmax =23km/h

Pojemność zbiornika paliwa: 290 l

Zużycie paliwa od 20 l/h

max przy rozpychaniu

80 l/h

Vmax =24 km / h,

Pojemność zbiornika 300 l Spalanie przy rozpychaniu koło 40 l/h

Max spalanie 98 l/h

? Możliwość wprowadzenia automatycznych ustawień maszyny dla 7 kierowców.
Sterowanie umożliwia stałą zmianę wysokości i kąta frezowania

Na monitorze mamy stale kontrolowane dane pługa i freza, menu jest jednak mniej proste i przystępne.

Z prawej strony kontrola pługa i freza i informacje na monitorze(bardziej czytelne) Z prawej strony kontrola pługa i freza i informacje na monitorze(bardziej czytelne)

Z lewej układ kierowniczy na drążkach. Wygodne rozwiązanie

Wymaga stosowania środka AdBlue 18kg koszt 75zł.pali 5l/100km W tych modelach nie używany był środek ograniczający emisje spalin do środowiska
Serwis działa dość sprawnie. Nie było problemu z wymontowaniem potrzebnej nam części z ratraka. Nie wiadomo jaka będzie reakcja serwisu na ewentualne usterki zakupionych maszyn

Generalnie Beast i Pb600 to dwie różne maszyny i każda ma + i -.

Czemu istotne jest zmienianie położenia pługu? Co powoduje, że nie może być on zamontowany na stałe tak jak przy odśnieżaniu ulic?

Ukształtowanie tras zjazdowych – prosta droga, jazda po śniegu- po drodze. To generalne różnice. Stoki narciarskie nie są tak proste jak drogi, nie mają tak prostego profilu. Dlatego operatorzy muszą na bieżąco korygować ustawienia pługa względem podłoża. Dodatkowo muszą przygotowywać trasy w obrębie podpór, stacji kolei i na samych peronach do wysiadania narciarzy. Dlatego tak ważna jest ciągła kontrola ustawienia pługa, jego ramion, freza i skrzydełek. Wszyscy operatorzy na ośrodku mają wieloletnią praktykę i wykonują te czynności praktycznie odruchowo, jak się Pan pewnie przekonał.

Czy ratraków używa się także w lato? Do czego wykorzystuje się ratraki oprócz przygotowywania stoku? Czy do tworzenia snow parku / ratrakowania tras biegowych używa się tych samych ratraków i pługów/frezów?

Ratrak używany przez nas w lato to PB280 na letnich gąsienicach do prac polowych przy przygotowywaniu nowych stoków, placów, równaniu, przeciąganiu drzewa, spychaczy przygotowujących trasy, jeśli jest taka potrzeba. PB100 z kosiarką bijakową do koszenia stoków w lato. Generalnie jest na rynku różny osprzęt w zależności do czego chcemy wykorzystywać ratrak (łyżki do ładowania kruszywa, zwyżki z koszami do prac przy stacjach, podporach, oświetleniu…)

Do codziennego przygotowywania snowparku używamy PB300, PB400, sporadycznie PB280. Czyli na naszym ośrodku tych samych ratraków co do pracy na reszcie stoków.

Do przygotowania tras biegowych służy nam ratraka PB100, z przystawka do wycinania śladów, trasy są przygotowywane pod zawody również pod indywidualne życzenie klientów. Przystawka do wycinania śladów pod narty biegowe znajduje się za frezem ratraka.

Portfolio - MichalJaroszczyk.com